Salı, Kasım 24, 2015

Mustafa Denizli'nin Dönüşü ve Düşündürdükleri

Mustafa Denizli ismi bizim bir üst jenerasyonumuz için müthiş bir isim. Hem oyunculuğu hem de antrenörlük döneminde bıraktığı iz kimsenin silemeyeceği türden hadiseler. Benim gibi 80-85 dönemi doğumlu Galatasaraylılar için ise aslında bir bakıma Galatasaraylı olma sebebi. 88-90 jenerasyonu nasıl 96-00 sezonunda ki efsane başarılara çocuk yaşta şahit olup gönlünü sarı kırmızı renklere verdiyse bizimde o çocukluk zamanlarımızı hayal meyal hatırlasak da efsanelerimiz Mustafa Denizli, Tanju, Uğur ve Prekazi idi.

Gel zaman git zaman yıllar ilerledi Mustafa Hoca Fenerbahçe'de Beşiktaş'ta şampiyonluklar yaşadı, çocukluk aşkını itiraf etti ve birazda bu zamanın hoyratlığından sebep belkide Galatasaray'da ki başarıları bir kenara itildi. Elbette ki Galatasaray Mustafa Denizli'nin Avrupa'da yarı finale çıkartığı bayrağı Fatih Terim ile birlikte daha da ileriye götürüp Uefa Kupasını alması bir diğer büyük etken. Ama bugün yine jenerasyon ayırmaksızın hangi Galatasaraylıya sorarsanız sorun Galatasaray'ın unutulmaz maçları arasında ilk beşe şahit olsun ya da olmasın Xamax maçını Monaco maçını mutlaka koyar.

Hamza Hamzaoğlu sonrası yönetimin 2 seçeneği vardı. Ya risk alıp genç başarıya aç bir antrenör getirecekti ya da daha garantici davranıp kısa vadeli düşünüp 4 tane antrenör yemiş oyuncu grubunun başına bir kurt'u dikecekti. İşte o kurt Mustafa Denizli. Etraflıca düşünüp baktığımızda yönetim en doğru tercihi yapmış gibi duruyor. Her ne kadar bizim jenerasyonun gönlünden kendi Kloop'umuzu yaratalım Favre ile geleceğe yatırım yapalım, Bielsa ile bu kadroyu baştan aşağı değiştirme fikirleri geçse de ülkenin gerçekleri buna pek uygun değil.

Mustafa Denizli ne yapar sorusunun cevabı aslında tam bir muamma. Mehmet Demirkol'un da dediği gibi bir kere herkesin kafası karışacak. Enteresan hedefler, tahminler % 51 ler havada uçuşacak. Sanırım Mustafa Denizli'nin gelişine en çok Şenol Güneş üzülmüştür. Vitor Pereira ve Hamza Hamzaoğlu ile mücadale etmek daha çok tercih edebileceği bir durumdu. Galatasaray'ın oyuncu grubu açısından durumu ele alırsak yaşlı kurt onları hizaya sokacaktır. 

Bu kadar pembe tablo çizmek iyi güzel fakat Mustafa Denizli ile ilgili kafamızda soru işaretleri de yok değil. Mevcut Galatasaray yönetimi ile kuracağı diyalog tam anlamıyla muamma. Ayrıca FFP kapıdayken hocanın transfer taleplerine verilecek cevapta ayrı bir konu. Ve bence en önemlisi Mustafa Hoca'nın aklında ki ne ? Buıraya 1,5 sene hizmet edip jübilemi yapmaya geldi yoksa Derwall modelinden hareketle Galatasaray'ın geleceğine bir tuğla daha mı koymaya geldi? Bana göre Mustafa Denizli'nin Galatasaray'ı şampiyon yapmasa da olur yeter ki kendisinden sonra gelecek hocaya yön versin önünü açsın yardımcı olsun. Mustafa Denizli işte o zaman açtığı parantezi başarılı kendine yakışır şekilde kapatmış olur.

Selametle

Hiç yorum yok: